Menüler

6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet Hatay Projelerinde İncelemelerde Bulundu

09.04.2018

DSİ 6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve beraberindeki heyet Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün Hatay ili yatırımlarında inceleme ve değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak Hatay Hassa Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi projesini yerinde inceleyen heyet daha sonra Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı şantiyesine geçti.

 

İnşaatı tüm hızıyla devam eden Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi Projesi ile Baraj gövdesi 9 metre yükseltilerek, toplamda 337 milyon metreküp su depolanacak. Sözleşme bedeli 44,635,648 TL olan proje sayesinde Hatay ili Hassa ve Kırıkhan ilçelerinde mevcut 119 bin dekar olan sulama sahasına ilave olarak 346 bin 140 dekar saha sulanabilir hale gelecek ve toplam 465 bin 140 dekar zirai arazide sulama sağlanacak. Ayrıca yıllık 129 Gwh enerji üretilecek.

DSİ 6. Bölge Müdürü ve beraberindeki heyet daha sonra ihale bedeli 42.433.031,15 TL olan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’nda incelemelerde bulundu. Proje ile Afrin Çayı  regülatör ve iletim hattı vasıtasıyla Reyhanlı Barajı göl rezervuarına çevrilecektir. İş kapsamında 1 adet regülatör (26 adet radyal kapaklı), kapama seddesi, 1320 metre uzunluğunda derivasyon kanalı (1000 metre trapez kesitli beton kaplama, 320 metre taş tahkimat) ve Afrin güvenlik seddesi yapılacaktır. 

Güvenlik seddesi, geçici derivasyon kazıları ve iletim kanalı taş tahkimatı tamamlanmış olup iletim kanalı kazıları devam etmektedir.

Fiziki gerçekleşmenin % 35'e ulaştığı projede bu sezon derivasyon kanalı kazısı, fore kazık işleri tamamlanarak derivasyon kanalı beton imalatına başlanması planlanmaktadır.