Menüler

Ceyhan Havzası Taşkın Yönetim Planı’nın Hazırlanması Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

16.07.2018

Ceyhan Havzası Taşkın Yönetim Planı’nın Hazırlanması Projesi Kapanış Toplantısı ve 2018/1 Ceyhan Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı Osmaniye’de yapıldı. Toplantıya Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun’un yanı sıra Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, DSİ 6. Bölge (Adana) Müdür Yardımcısı Recep Karagözler, kamu kurum ve kuruluşlarının müdür ve temsilcileri, Adana, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden Ceyhan Havzası Yönetim Heyeti üyeleri katıldı.

 Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan toplantının devamında Ceyhan Havzası Taşkın Yönetim Planının Hazırlanması Projesi tanıtım filmi sunuldu.

 Toplantının devamında Su Pek Proje ve Müşavirlik A.Ş. Genel Müdürü Gürdal Kırmızıoğlu açılış konuşmasını yaptı. Çalışmalara başladıkları 7 Aralık 2015 tarihinden bu yana Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile beraber tüm havzayı karış karış gezerek saha çalışmaları, veri toplama, ilgili devlet kurumlarından ve yerel halktan bilgi edinme gibi çalışmalar yaptıklarını belirten Kırmızıoğlu, bu sürecin sonunda Taşkın Risk Yönetimi Planını ortaya koyduklarını söyledi.

 Daha sonra konuşan Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş ise su kaynağının sınırsız olduğu gibi yanlış bir algı olduğunun altını çizerek, su kaynaklarının havza bazında akılcı ve bilimsel yöntemlerle çok iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi. Akbaş, sözlerinin devamında bu konuda yapılan çalışmalar ile detaylı bilgi verdi.

 Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun ise yaptığı konuşmada, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği neticesinde yağış rejimlerinde görülen düzensizliklerden kaynaklanan taşkınların gerçekleştiğini ifade ederek “Bilindiği üzere taşkınlarla ilgili olarak Taşkın Yönetim Planı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün uhdesinde gerçekleştirilmiş bulunuyor. Bundan sonraki süreçte bu Planın kâğıt üzerinde kalmaması için tüm paydaşlarımızın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir, paydaşlarımızdan beklentimiz bu yöndedir. Bundan sonraki süreçte paydaşlarımız ile birlikte el birliği ile yönetim planının uygulanmasını ve izlenmesini gerçekleştireceğiz. Ceyhan Havzası Taşkın Yönetim Planı’nın hazırlanmasında emeği ve katkısı olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 Toplantının devamında, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü Havza Yönetimi Başmühendisi Ayşe Aydın Ceyhan Havzası Yönetim Heyeti’nin bir önceki Toplantısı’nda alınan kararlar ile Ceyhan Havzasında yer alan Adana, Kahramanmaraş ve Osmaniye İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurullarının raporlarının değerlendirildiği bir sunum yaptı. Daha sonra, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Satuk Buğra Fındık “Taşkın Yönetim Çalışmaları”, DHI Türkiye Genel Müdürü Dr. Serdar Sürer “Ceyhan Havzası Taşkın Yönetim Planı” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

         Toplantı Proje hakkındaki soruların cevaplanması ile sona erdi.