Menüler

ADANA'DA EVİNDEN ÇIKAMAYAN ÇİFTÇİNİN TARLASINI DSİ SULADI

21.04.2020

Adana’nın Yüreğir ilçesinde Devlet Su İşleri 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü ve Seyhan Sol Sahil Sulama Birliği ekipleri, kronik hastalıkları sebebi ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında evinden çıkamayan çiftçinin tarlasını suladı.

Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları doğrultusunda DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, çeşitli sebeplerle tarımsal arazisini sulayamayacak durumda olan çiftçilerimize yardımcı olmak ve Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla tarımsal üretimin olumsuz etkilenmesine engel olmak amacıyla sorumluluk sahamızda bulunan tüm çiftçilerimizle görüşerek ihtiyaç olması durumda arazilerinin sulanması için tüm birimlerin seferber olduğunu ilan etmişti.

Bu kapsamda gelen talepleri değerlendiren DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü ekipleri, Seyhan Sol Sahil Sulama Birliği vasıtasıyla Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan ve kronik hastalıkları sebebi ile evden çıkmasında sakınca bulunan 66 yaşındaki çiftçi Sinan Ötgen’in aynı ilçeye bağlı Dedepınar Köyü’ndeki 28 dekar patates tarlasında yağmurlama sulama yaptı.

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta’nın talimatıyla görevlendirilen Bölge Müdür Yardımcısı Bekir Pehlivan ve Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Şafak Çetin’in de patates tarlasındaki yağmurlama sulamayı takip ederek bizzat destek verdikleri çalışmalar da ayrıca çiftçi Sinan Ötgen evinde ziyaret edilerek tarlasının sulanması çiftçiye telefondan görüntülü olarak izletildi.

Çiftçi Sinan Ötgen, kendisine ulaşılarak mağdur edilmemesinden dolayı Devlet Su İşleri ekiplerine teşekkür ederek "Rabbim devletimize zeval vermesin. Ben bu yaşımda bile kendi tarlamla bizzat ilgilenirdim. Korona salgını kronik rahatsızlığı olanları daha çok etkiliyormuş. Bu sebeple de bu sene düzenimiz bozuldu. Fakat diğer yandan da sulama sezonu başladı. Tarlada ekinimiz su beklerken Devletimiz sahip çıktı. Eğer DSİ ilgilenmese onca emek ziyan olacaktı. Allah hepsinden razı olsun. Hem Tarım Orman Bakanımız Bekir Bey’e hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum." dedi.