DSİ, OSMANİYE’DE YAPTIĞI YATIRIMLARLA DİKKAT ÇEKİYOR

7.03.2024 / Gösterim Sayısı : 348 / Arşiv


DSİ Genel Müdürü son 21 yıldaki Osmaniye yatırımlarını açıkladı: “Osmaniye’ye 5 Milyar 201 Milyon TL değerinde 73 Tesis inşa ettik. Osmaniyeliler için eserler inşa etmeye devam edeceğiz.”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

Bereketli Osmaniye Topraklarında 116 Bin 190 Dekar Araziyi Suyla Buluşturduk

Osmaniye’ye yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Osmaniye’de inşa ettiğimiz 12 sulama tesisi ile 116 Bin 190 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

Osmaniye’de İnşa Ettiğimiz 3 Baraj ve 2 Göletle Suyumuzu Çiftçimizle Buluşturduk

Tarıma elverişli toprakları, dört mevsim üretime imkan sağlayan iklim yapısı ve çalışkan Osmaniyelilerin emekleriyle can bulan Cebelibereketin kıymetli arazileri, tarımsal üretim potansiyeli ile dikkat çekiyor. Osmaniye’nin kalkınması için son 21 yılda; 73 adet Tesis ile 5 Milyar 201 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Osmaniye’de son 21 yılda 3 baraj ve 2 gölet inşa ettik ve böylece 108,35 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

1 Baraj ve 1 Gölette İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Osmaniyeli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Osmaniye’nin su kaynaklarını değerlendirmek için yeni yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Şu anda 1 baraj ve 1 göletin yapım çalışmaları devam ediyor. Bu tesislerin tamamlanması ile 222 bin 093 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz.

Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz

Ayrıca; Osmaniye’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 40 adet taşkın koruma tesisi ile Osmaniye şehir merkezi, 76 adet yerleşim yeri ve 32 bin 910 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 5 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Bereketli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Osmaniye’de toplam 317 bin 901 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif BALTA, “Osmaniye’de 62 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.” dedi.

Osmaniye’de Suyun Gücü Enerjiye Dönüşüyor

Osmaniye’de son 21 yılda 11 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 524 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Kurulu gücü 150 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 990 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 11 adet HES ile de Osmaniye’de suyun gücünü enerjiye dönüştürmeye devam edeceğiz. Bugün itibariyle yaklaşık 175 bin hanenin enerji ihtiyacını Osmaniye’de kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Osmaniyelilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. 6 Şubat depremleri ile başlayan süreçte ağır yaralar alan Osmaniye’yi ve Osmaniyelileri asla yalnız bırakmayarak yaralarımızı dün olduğu gibi bundan sonra da birlikte sarmaya devam edeceğiz” dedi.